Jaka jest polska finansowa elita?
Blisko 20% naszego społeczeństwa, to finansowa elita. Zaliczamy do niej rodziny, pary hetero i homoseksualne oraz osoby samotne gdzie dochód netto na jedną osobę przekracza 2000 złotych. Jacy są polscy bogacze? Czym się charakteryzują?
Co ciekawe, finansowa elita to nie tylko osoby w wieku 50 plus czy 40 plus. To także osoby młode, które nie przekroczyły 30 roku życia. Jak finansowa elita postrzega swój sukces? Dobra sytuacja finansowa to dla większości z nich, przede wszystkim ogromny sukces życiowy. To widoczna oznaka tego, że w życiu im się powiodło. Ale wśród nich są też tacy, którzy uważają, że pieniądze to tak naprawdę tylko narzędzie. Narzędzie, dzięki któremu można zrealizować swoje marzenia oraz osiągnąć długo wyczekiwane cele. Dla nich, pieniądze to także taki uniwersalny zamiennik. To dzięki niemu, nie trzeba latać po sklepach w poszukiwaniu przecen i promocji.
I można sobie pozwolić na kupno droższych rzeczy, które charakteryzują się o wiele lepszą jakością. Nie wszyscy wiedzą o tym, że ludzie bogaci i zamożni, to ludzie oszczędni. Wielu z nich, stara się np., co miesiąc zaoszczędzić mniejszą lub większą sumę pieniędzy. Co więcej, aż 70% posiada oszczędności przekraczające 19 tysięcy złotych. Ludzie zamożni i bogaci, nie trzymają swoich pieniędzy w domu. Prawie 53% bogaczy lokuje pieniądze w nieruchomościach, 41% trzyma je na lokatach terminowych lub kontach oszczędnościowych, 29% zainwestowało pieniądze w obligacje skarbowe, 21% trzyma kasę na zwykłym ROR-rze a 18% preferuje lokaty w złoto i stare obrazy. A na co oszczędzają bogaci? Okazuje się, że aż 45% krezusów oszczędza na czarną godzinę! Wielu, bo 29% oszczędza na swoją rodzinę, 16% na podróże zagraniczne a 14% nie ma określonego celu oszczędzania.
Co ciekawe, 11% przyznaje się, ze oszczędza po prostu… na generalny remont swojego domu lub mieszkania. Finansowa elita charakteryzuje się pragmatycznym podejściem do banków czy firm ubezpieczeniowych. (Bank czy ubezpieczyciel to nie jest piękna kobieta, którą należy kochać). Bank jest od tego, aby pomóc bogaczom w zarządzaniu i pomnażaniu pieniędzy. A firma ubezpieczeniowa od tego, aby wypłacić odszkodowanie w razie nieszczęścia.
To dlatego, finansowa elita w sposób gremialny korzysta z kont bankowych, kart debetowych i kart kredytowych. Mało tego. Aż 99% bogaczy posiada jakieś ubezpieczenie a wielu krezusów posiada ich aż cztery! Najwięcej osób (przeszło 59%) posiada ubezpieczenie na życie. Poza tym, dominują ubezpieczenia majątkowe (np. samochodu czy mieszkania) oraz ubezpieczenia podróżne. Ludzie bogaci i zamożni, mają ciekawy pogląd na temat systemu podatkowego, który obowiązuje w Polsce. A mianowicie, aż 60% z nich uważa, ze podatki w kraju nad Wisłą są za wysokie!
Co więcej, prawie co czwarty (dokładnie 24%) uważa, że podatki są zdecydowanie za wysokie i tylko 16% sądzi, ze są w sam raz! A na pytanie, czy w Polsce powinien obowiązywać liniowy podatek dochodowy – pozytywnie odpowiedziało aż 81% bogaczy. (Tylko 16% krezusów opowiedziało się za progresywnym podatkiem dochodowym). Finansowa elita, pozytywnie postrzega swą przyszłość także wówczas, gdy będzie już na emeryturze. A to dlatego, że dominuje pogląd o zapobiegliwości i poczuciu odpowiedzialności za życie każdego człowieka. Oznacza to, że każdy człowiek powinien wcześniej zadbać o swą finansową przyszłość. I według tego stwierdzenia, finansowa elita podejmuje szereg działań, aby będąc już na emeryturze jej standard życia nie uległ znacznemu pogorszeniu.
Nie sądziłam, że jest aż tylko bogatych ludzi i to w wieku trzydziestu lat. Moim zdaniem ciężko jest się samemu dorobić bez wsparcia ze strony rodziców. A ubezpieczenia na życie to bardzo dobra inwestycja..