Mieszkanie Plus – co dalej będzie z programem budowy tanich mieszkań?

Gospodarka

Pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie Plus będą oddane do użytku, jednak sam proces budowy mieszkań utknął w martwym punkcie. Czy doczekamy się jeszcze taniego mieszkania dla każdej rodziny?

Mieszkanie Plus – co dalej będzie z programem budowy tanich mieszkań?

Nowa ekipa rządząca nagłaśniała plan realizacji programu Mieszkanie Plus – jak na razie jest to jednak sformułowanie żyjące w naszej świadomości, a nie mające większego pokrycia z rzeczywistością. Czy program budowy tanich mieszkań dla każdego będzie w końcu zrealizowany? Tak naprawdę po dwóch latach teoretycznego istnienia programu, zbudowano zaledwie…1700 nowych mieszkań i to z czynszami dwukrotnie wyższymi niż pierwotnie zapowiadał to rząd.

Deweloperów odstrasza program rządu

Jednym z głównych problemów jest brak deweloperów, którzy zgodziliby się budować tanie lokale. Odstraszają ich między innymi prawne zawiłości, takie jak długi, trzydziestoletni okres finansowania tych mieszkań. Dodatkowo deweloperzy nie mają gwarancji, jaki czynsz będzie narzucony przez rząd, w wyniku czego obawiają się opłacalności takich inwestycji. Nie zostało również zrealizowane założenie mówiące o budowie lokali mieszkaniowych na gruntach należących do Skarbu Państwa, w takim razie koszt zakupu ziemi również leżałby po stronie deweloperów. Miał nawet powstać Bank Ziemi rozporządzającymi nieruchomościami, które miały być przeznaczone pod budowę mieszkań z programu rządowego, ale jak na razie te propozycje nie funkcjonują w praktyce. Specustawa którą przygotowuje obecnie Ministerstwo Infrastruktury, ma przyśpieszyć budowę lokali mieszkaniowych, które na gruntach Skarbu Państwa mają powstać już w przyszłym roku.

Mieszkania w Jarocinie niedługo będą oddane do użytku

Jednym ze szczęśliwych miast, w którym lokale mieszkaniowe z programu Mieszkanie Plus faktycznie powstały, jest Jarocin. Już w kwietniu 2018 roku będą one oddane do użytku, a chętnych nie brakuje, ponieważ stawki czynszu zostały ustalone na poziomie 11-12 złotych od metra kwadratowego, w zależności od lokalizacji. Przy 55-metrowym mieszkaniu za czynsz trzeba będzie zapłacić 660 złotych, co przyciąga potencjalnych mieszkańców. Okazuje się, że wnioski o przydział takiego mieszkania płyną od rodzin mieszkających nawet w innych województwach, czy planujących powrót zza granicy. Warto jednak ostudzić emocje, ponieważ podawane koszty dotyczą samego czynszu – mieszkańcy muszą dokonać opłaty za media z własnej kieszeni, zgodnie z odczytami liczników. W mieszkaniach ogrzewanie jest gazowe – media podają, że całościowo mieszkanie może kosztować około 1200-1300 złotych, co już tak niską stawką nie jest, jednak i tak jest to opłata atrakcyjniejsza od oferty rynku prywatnego.

Dla kogo przeznaczono mieszkania budowane w Jarocinie?

Warunki otrzymania mieszkania są stosunkowo atrakcyjne, lokale o powierzchni 35 lub 55 metrów kwadratowych budowane są dla rodzin z dziećmi do 15 roku życia, które posiadają miesięczne dochody nie mniejsze niż 3 tysiące złotych na rodzinę. Do dochodów wliczają się zarobki, ale również wpływy z alimentów, zasiłków czy programu rządowego 500+. Jak na razie wpłynęło 850 wniosków o przydział mieszkania, a tych zostanie oddanych do użytku zaledwie 366 – niestety, chętnych jest o wiele za dużo i nie każdy otrzyma lokal. Jeśli jednak rząd zrealizuje swoje obietnice, już w przyszłym roku do użytku będą oddawane kolejne, całkiem nowe mieszkania budowane na państwowych gruntach. Optymizm może jednak studzić ilość rodzin, które czekają obecnie w kolejkach do otrzymania rządowych mieszkań. Są ich dziesiątki tysięcy!

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments