Brak kontroli nad własnymi finansach doprowadza często do zaległości w zobowiązaniach wobec naszych wierzycieli. Jakie są powody tych zaniedbań i czy możemy ich uniknąć? Co zrobić, gdy nie stać nas na spłatę rat w odpowiednim czasie?
Pilnowanie terminów opłacania rachunków i spłacania pożyczek powinno należeć do naszych obowiązków. Jeśli firma świadczy nam usługi lub pożycza pieniądze, na nasze cele, to w pewnym sensie jest to uprzejmość z ich strony. Wypada zatem to uszanować. Często natłok codziennych spraw powoduje, że nadzwyczajniej nie pamiętamy o płaceniu w określonym czasie. Zdarza się również, że nasz portfel świeci pustkami. Gdy posiadamy zobowiązania, które mamy regulować co miesiąc, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.
1. Opóźnienia w płatnościach
Jednym z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy regulować rachunki we właściwym terminie, jest uniknięcie opłat za zwłokę. Każda instytucja, która pożycza pieniądze lub świadczy usługi innym, ma możliwość naliczenia odsetek, w przypadku niewywiązania się z umowy. Niektóre firmy przyznają nam okres karencji, gdy przekroczymy termin płatności, podczas gdy inne będą naliczać karne opłaty zaraz na drugi dzień po wyznaczonej dacie należności.
2. Wypowiedzenie umowy
W zależności od rodzaju rachunku, który płacimy w każdym miesiącu, notorycznie opóźniane spłaty mogą spowodować wypowiedzenie umowy przez firmę, która ją z nami zawarła. To dotyczy m.in. rachunków za prąd, za gaz, usługi telekomunikacyjne. Wówczas będziemy musieli zapłacić za ponowne uruchomienie usługi. Są także sytuacje, że sami składamy rezygnację z powodu trudnej sytuacji finansowej. Bądźmy świadomi tego, że w każdym z tych przypadków, zapłacimy karę.
3. Sprawdzanie historii kredytowej
Banki oraz niektóre przedsiębiorstwa świadczące usługi, sprawdzają historię kredytową swoich klientów. Systematyczne regulowanie zadłużeń wpływa na nasz status w BIK. Jeśli jest ona pozytywny, wzbudzamy większe zaufanie i jesteśmy bardziej wiarygodni. Gdy uczciwie spłacamy zobowiązania, możemy także liczyć na przychylniejsze traktowanie.
4. Uzgodnienia dotyczące płatności
Jeśli rachunek osiągnie wyższą wartość z powodu przewidzianych zmian w umowie lub nie mamy środków na spełnienie powinności, jedynym wyjściem jest jak najszybszy kontakt z wierzycielem i omówienie przychylnych warunków spłaty. Wówczas można liczyć na ewentualne odroczenie terminu, rozłożenie na mniejsze raty, a nawet uniknięcie procesu windykacji.
Istnieje wiele powodów, dla których nie pilnujemy comiesięcznych wpłat. Często jest to zbyt mocno nadwyrężony budżet domowy i pustki na koncie, a czasem zwykła niepamięć. Większość z nas po prostu nie lubi myśleć o opłatach i stresuje się na samą myśl o ich istnieniu. Warto w takich sytuacjach korzystać z technologii, która podsuwa nam świetne rozwiązania. Zaopatrując się w kalendarze i kalkulatory, istnieje szansa, że ułatwimy sobie życie i nie dopuścimy do braków w portfelu i na koncie. Dzięki takiej kontroli nauczymy się planować swoje wydatki. Umiejętność gospodarowania i efektywnego zarządzania domowym budżetem ułatwi nam życie, pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków, a nawet zaoszczędzić parę groszy.