Dlaczego warto oszczędzać?

Podatki

Oszczędzanie nie jest dla każdego, ale może być. Każdy, kto chciałby chociaż trochę zaoszczędzić, może wykształcić w sobie cechy, które mu w tym pomogą. Jak to zrobić, aby zacząć skutecznie oszczędzać?

Dlaczego warto oszczędzać? Jak zacząć oszczędzanie i jak się do niego motywować? Na te pytanie znajdziecie odpowiedź właśnie w tym artykule.

Oszczędzanie to coś, co nie przychodzi nam zbyt łatwo. W większości mamy raczej tendencję do wydawania pieniędzy niż do ich gromadzenia. Jedna mimo wszystko jakiekolwiek oszczędności zawsze się przydadzą, dlatego właśnie warto postarać się o to, by wykształcić w sobie nawyk oszczędzania.

Nie potrafimy oszczędzać

Większość Polaków albo w ogóle nie posiada żadnych oszczędności, albo ma ich bardzo mało. Niestety nadal mniejszość z nas zdecydowało się na to, aby zaoszczędzić jakąś kwotę, z różnych powodów. Mamy z tym różne problemy i próbujemy to wyjaśnić także według własnej wersji, jednak te wersje często się ze sobą pokrywają.

Jednym z podawanych powodów, dlaczego nie oszczędzamy, jest to, że nie mamy, z czego i nasze wydatki idealnie pokrywają się z dochodem. Jednak nie jest to żadne usprawiedliwienie, tylko ucieczka dla nas od odkładania jakiejś sumy pieniędzy. Mimo że teraz nasze dochody pokrywają się z wydatkami, to jest to tylko dowodem na to, że w miarę kontrolujemy nasz budżet i potrafimy idealnie go zbilansować. Teraz tylko czas nieco bardziej zapanować nad budżetem i móc powoli zmniejszać sumę wydatków. Zmniejszając wydatki nawet o kilkadziesiąt złotych tygodniowo, to w dłuższym terminie może uzbierać się już z tego całkiem niezła kwota, która kiedyś może nam się przydać.

Im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy i to jest dla nas zgubne. Jest to także w pewnym stopniu nasza cecha, cecha konsumpcjonizmu, którym się kierujemy. Gdy tylko w naszym portfelu albo na rachunku bankowym znajdzie się nieco więcej gotówki niż dotychczas, to nie pomyślimy o tym, by ją zaoszczędzić, tylko o tym, że wreszcie możemy pozwolić sobie na nieco większe wydatki i na trochę więcej przyjemności niż dotychczas. Po prostu nie potrafimy się opanować pokusie wydawania pieniędzy.

Jednym z powodów, dlaczego nie potrafimy oszczędzać, jest także to, że nas się tego nie uczyło i nie uczy. Mimo że aktualnie w szkole zajęciami obowiązkowymi są lekcje przedsiębiorczości, to tak naprawdę na takich lekcjach króluje teoria, w której mało jest mowy o oszczędnościach, czy też inwestycjach. Nadal więc nikt nie potrafi pokazać, jak należy oszczędzać, aby było to skuteczne i żeby wyrobić w sobie zdrowy nawyk. Na szczęście istnieje dużo książek na ten temat, napisanych przez ludzi, którzy osiągnęli w tym prawdziwy sukces i można także skorzystać z jednego z naprawdę wielu kursów, które są oferowane w Internecie. Większe wsparcie dotyczące oszczędzania możemy otrzymać od osób prywatnych niż od państwa.

Ciężko jest nam zacząć i zawsze będzie ciężko, ponieważ z każdej strony otaczają nas pokusy, na które moglibyśmy wydać pieniądze. Czasem potrzebny jest nam porządny i dotkliwy cios, aby zobaczyć, że oszczędności jednak się przydają i dosłownie mogą uratować życie. Nigdy nie wiemy, kiedy spotka nas coś tragicznego, kiedy ktoś z naszej rodziny lub przyjaciół będzie pilnie potrzebował pieniędzy. Jeśli posiadamy oszczędności, to możemy szybko pomóc i wtedy taka pomoc jest najlepsza, ponieważ szybko można przystąpić do działania. Nawet jeśli kwota pomocy nie będzie oszałamiająca, to i tak jest to lepsza forma pomocy, niż gdybyśmy nie mieli żadnych oszczędności i w ogóle nie moglibyśmy pomóc. Więc trzeba się otrząsnąć i zacząć oszczędzać, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam się oszczędności przydadzą.

Zmotywujmy się

Jesteśmy już tacy, że bez silnej woli i bez motywacji, ciężko jest nam do czegoś dojść. Potrzebujemy silnej motywacji, naprawdę silnego pragnienia, aby dążyć do upragnionego celu. Na szczęście, jeśli jesteśmy raczej zdecydowanymi na coś ludźmi, to z motywacją nie będziemy mieli żadnego problemu. Najważniejsze jest jednak to, by przy każdym wydatku przypominać sobie, że na coś zbieramy i każda gotówka nam się przyda. Dlatego też można nieco wspomóc swoje chęci i pomęczyć psychikę, w ten pozytywny sposób, aby motywacja trwale wbiła nam się do głowy.

Najprostszym sposobem będzie urzeczywistnienie pragnienia, motywacji. Rysujemy na kartce papier lub też drukujemy z Internetu obrazek, z tym, do czego chcemy dojść i zawieszamy go w najwidoczniejszych miejscach. Czyli przede wszystkim na pewno będzie to lodówka, którą zdarza nam się często odwiedzać, a co najważniejsze, odwiedzamy ją codziennie rano i wieczorem, a więc o pragnieniu myślimy zaraz po wstaniu i zaraz przed snem, a więc cały czas utrwalamy się w tym, co chcemy osiągnąć. Dobrze będzie także miniaturową wersje takiej kartki przygotować sobie i włożyć do portfela. Wtedy za każdy razem, gdy tylko przyjdzie nam niepotrzebnie wydawać pieniądze, pomyślimy sobie o tym, co moglibyśmy mieć i co możemy osiągnąć, jeśli nie będziemy wydawali pieniędzy na takie głupoty, jak przed momentem.

Jeśli już zaczniemy oszczędzać, to teraz wystarczy tylko utrzymać się w tym i nie opierać pokusom. Gdy mamy mało pieniędzy, to wydaje nam się je bardzo łatwo i o wiele łatwiej, niż już te zaoszczędzone. Z małych kwot łatwiej się wydaje, ponieważ cały czas wmawiamy sobie, że jeśli wydaliśmy tylko tyle pieniędzy, to szybko z powrotem je odłożymy i wrócimy do oszczędzania. Jednak chęć zakupienia czegoś będzie cały czas, przez cały czas będziemy dobierali pieniądze z oszczędności i na końcu pozbawimy się ich zupełnie.

Natomiast jeśli już zdążyliśmy uzbierać mały majątek, to nie chcemy trawić tylu oszczędności na głupoty i cały czas dążymy do celu. Potem wystarczy tylko obserwować, jak kwota cały czas rośnie i już po problemie. W tym czasie zdążymy też wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, więc potem będzie nam szło już o wiele prościej.

Jeśli ktoś cały czas sądzi, że nie widzi powodu do oszczędzania, to może właśnie teraz warto taki powód poznać.

Czy warto oszczędzać?

Oczywiście, że tak! Przynajmniej dlatego, aby móc sobie sprawiać co jakiś czas przyjemności. Świetnym powodem do oszczędzania, jest między innymi spełnianie marzeń. Nie ukrywajmy, że teraz wiele z naszych marzeń wymaga wydania jakiejś kwoty i no niestety nie zawsze jest nam dane wygrać na loterii, więc pozostaje nam oszczędzanie. Gdy mamy jakieś marzenia, to jest nam o wiele łatwiej. Poza tym czujemy, że są to dobrze wydane pieniądze i że dzięki temu spełniamy się w życiu. Jeśli oszczędzamy na marzenia, to jest to także o wiele przyjemniejsze, niż oszczędzanie na obowiązkowe wydatki. Poza tym szybciej wykształcamy sobie nawyk do oszczędzania i uważamy na to, ile wydajemy pieniędzy, ponieważ każda wydana złotówka za dużo, to oddalanie się od swoich marzeń. Jeśli ktoś naprawdę chce spełniać swoje marzenia, to będzie trwał w swoich postanowieniach i nic go nie złamie. Taka motywacja jest najlepsza, ponieważ jest ona głównie wewnętrzna i to od nas zależy, czy będziemy szczęśliwi, czy nie.

Oszczędzanie jednak nie musi być na konkretny cel. Można przecież oszczędzać dla samego oszczędzania i również wtedy będzie to bardzo dobre postępowanie. Tutaj chodzi głównie o to, by wykształcić w sobie tę przedsiębiorczą umiejętność zarządzania swoimi pieniędzmi i opanowanie sztuki panowania nad własnym majątkiem. Takie oszczędzanie to po prostu gromadzenie majątku, który można potem przeznaczyć na jakiś cel. Wychodzi więc na to, że nie musimy mieć żadnego celu, aby oszczędzać. To powinna być po prostu u nas taka naturalna i odruchowa czynność, która po prostu w pewien sposób pozwala nam na nie martwienie się o nagłe wydatki, czy też dołożenie do jakiegoś marzenia. Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób można jakoś w końcu wydać. Mogą to być inwestycje, które przyniosą kolejne pieniądze, a może to być także możliwość poprawienia jakości swojego życia. Jeśli już mamy jakąś większą kwotę na koncie, to przecież możemy sobie na to pozwolić.

Oszczędzać przez całe życie powinniśmy także dlatego, aby zapewnić sobie szczęśliwą i godną emeryturę. Jeśli ktoś nie chce swojej przyszłości powierzać wyłącznie państwu i jest na tyle odpowiedzialny, że zadba, chociaż w pewnym stopniu sam o siebie, to powinien każdego miesiąca odkładać, chociaż małą kwotę, która po latach może uzbierać się w naprawdę sporą kwotę. Taka kwota jednak na starość może być szybko wydana, ponieważ właśnie wtedy pojawiają się różne choroby i dolegliwości. Jednak i tak będą to dobrze wydane pieniądze, ponieważ gdybyśmy zaniedbali oszczędzanie, to w ogóle nie moglibyśmy pochwalić się żadnymi oszczędnościami. W odkładaniu pieniędzy w dłuższym terminie należy także pamiętać o tym, że trzeba pomyśleć, czy czasem po pewnym czasie nasze pieniądze nie będą traciły na wartości. Dlatego warto zainwestować je w coś, co jest bezpieczne i chociażby pozwoli na utrzymanie ich wartości. Może to być złoto, srebro, czy też ziemia. Najlepiej coś, co od wielu lat utrzymuje swoją cenę na jednym poziomie, czy też cena tego regularnie rośnie.

Czasem warto także pomyśleć o tym, gdyby zdarzyła się jakaś nagła sytuacja i będziemy w najbliższym czasie potrzebowali większej ilości gotówki. Oczywiście nie dotyczy to jednego z wcześniejszych akapitów, który mówił o oszczędnościach w razie problemów zdrowotnych, czy też z majątkiem, kogoś z najbliższych. Teraz mowa jest o oszczędnościach na czarną godzinę, które przydadzą się, jeśli na przykład stracimy pracę, zepsuje nam się auto, pralka, lodówka lub cokolwiek innego. Mogą to być mniejsze lub większe wydatki, jednak zawsze o wiele lepiej i szybciej wyjdziemy z takiej sytuacji w pozytywnym świetle, niż jeśli musielibyśmy na szybko załatwiać pieniądze. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo finansowe, którego wcześniej nie potrafiliśmy sobie zapewnić.
Oszczędzaj dla siebie

Gdy zaczynasz oszczędzać, myśl przede wszystkim o sobie, Pomyśl, że to wszystko robisz tylko dlatego, aby tobie było lepiej. Wiadomo, że oszczędzanie nie jest wcale takie łatwe i wymaga wielu wyrzeczeń i starania się przez dłuższy czas. Jednak zawsze jest jakiś powód i cel, dla którego po prostu warto się poświęcić. Lepiej być przezornym i pomyśleć o tym, że coś kiedyś może pójść nie tak i po prostu będziemy potrzebowali pieniędzy.

Przede wszystkim trzeba być sumiennym i starannym. Na początku ciężko będzie opierać się pokusom, jednak poprzez oszczędzanie kształtujemy swój charakter i w życiu będzie nam o wiele łatwiej. Po prostu warto.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
2 lat temu

Nie potrafimy oszczędzać/odkładać pieniędzy, bo nie mamy z czego. To co zaoszczędzimy i tak za chwilę będzie trzeba wydać. Wiem to z doświadczenia, tak miałam jakiś czas temu. Teraz udaje mi się odkładać, bo trochę mi się sytuacja poprawiła, ale nie są to duże kwoty. Wychodzę jednak z założenia, że „ziarnko do ziarnka…”, każdy odłożony grosz się liczy. I będzie na czarną godzinę lub nawet wakacje 🙂

Wiki
Wiki
2 lat temu

Oszczędzanie to także kupowanie droższych rzeczy…. tak tak 🙂 Bo oszczędny traci dwa razy. Nauczyłam się czekać na posezonowe wyprzedaże i kupuję taniej wyższej jakości produkty. Zaczęłam się też bawić w dywersyfikację dochodu 😀 a właściwie zbieram punkty na kartach lojalnościowych,a dzięki temu mam później zniżki 🙂