Doradca podatkowy i Doradca finansowy może zająć się niemal całą księgowością w naszej firmie. Do księgowości zaliczamy również kwestie związane z podatkami. Zatrudnienie takiej osoby jest bardzo dobrym pomysłem z wielu powodów. Bardzo niewiele jest również przeciwko takiej opcji.
Doradca podatkowy
W czym może nam pomóc doradca podatkowy i finansowy?
Doradca finansowo-podatkowy, pomoże nam przede wszystkim podejmować najlepsze decyzje, dla naszego majątku. Jest to niezwykle cenna pomoc, gdyż osoba taka orientuje się na bieżąco we wszelkich zmianach prawnych oraz nowych możliwościach. Z usług takiego doradcy mogą oczywiście korzystać osoby prywatne, ale zalecane jest aby prowadząc firmę osoba taka, (pełniąca jednocześnie funkcję księgowego) była zatrudniona. Jeżeli mieli byśmy przyjrzeć się szczegółowo profitom wynikającym z jego pracy są to:
- doradztwo w kwestii najlepszej formy opłacania podatków;
- prowadzenie bezbłędnej księgowości (jest to niezwykle istotne pod kątem ewentualnych konsekwencji);
Oczywiście niezwykle istotne jest aby doradca podatkowy lub biuro podatkowe, miało odpowiednie referencje.
Jak wygląda praca doradcy podatkowego?
Przede wszystkim warto jest pamiętać o tym, że doradca podatkowy bierze odpowiedzialność za naszą księgowość, czyli podatki, wpłaty, wypłaty i faktury. Od doradcy wymaga się przede wszystkim tego, aby miał dużą i stale aktualizowaną wiedzę z zakresu finansów, podatków i różnego rodzaju regulacji. Prawo handlowe i podatkowe również nie może być dla niego zagadką. Jeśli idzie o kwestie związane z aktualizacją wiedzy w tych tematach, to warto nadmienić że przepisy szybko się zmieniają. Jeśli doradca za tymi zmianami nie nadąży, to w najlepszym wypadku nasza firma nie osiągnie maksymalnego zysku, a w najgorszym ponieść możemy straty.
Jakie są główne cele pracy doradcy podatkowego?
Zadaniem doradcy jest przede wszystkim dbanie o jak najlepszą kondycję finansów swojego klienta. W związku z tym ma wiele obowiązków. Do najważniejszych z nich należą:
- udzielanie klientom porad finansowych i podatkowych;
- wydawanie opinii oraz wyjaśnień dotyczących podatków i deklaracji podatkowych;
- wypełnianie deklaracji podatkowych;
- reprezentacja klienta przed organami kontroli skarbowej;
- doradcy podatkowi pomagają często pozyskiwać środki na działalność gospodarczą: między innymi z funduszy unijnych;
Warto pamiętać, że jeśli nie zatrudnimy doradcy finansowo-podatkowego, wtedy sami będziemy musieli zająć się wymienionymi tematami. Tych jest niezmiernie dużo. Właściwie można powiedzieć, że jest to robota na pełen etat. Praca ta jest dodatkowo odpowiedzialna. Jeśli prowadzimy firmę, to w początkowym okresie jej działalności, być może damy radę sami prowadzić księgowość i rozliczenia. Jeśli jednak podczas jej rozwijania nie zapewnimy sobie wsparcia w postaci doradcy, możemy ugrzęznąć w papierkowej robocie i mylić się. Finalnie nasza firma może mieć problemy, a w najlepszym wypadku zanim dbać o jej rozwój zamienimy się w księgowego, który na nic innego nie ma czasu.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl. |