Jednolity Plik Kontrolny – koszmar małych przedsiębiorców. Gdzie znajdziesz pomoc?

Podatki

Mimo że Jednolity Plik Kontrolny funkcjonuje od początku 2018 roku, nadal wielu przedsiębiorców ma problem z jego rozliczeniem. Naprzeciw nim wychodzą urzędnicy skarbówki, którzy oferują dyżury w sprawie wypełnienia i złożenia JPK.

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony po nowej ordynacji podatkowej. Rząd chciał w ten sposób uprościć składanie deklaracji VAT przez właścicieli firm. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem VAT, musi wysłać stosowny dokument do swojego, właściwego ze względu na adres siedziby firmy – urzędu skarbowego. W skrócie, jest to zbiór informacji o sprzedaży i wszystkich zakupach w przedsiębiorstwie, czyli wydatków i zarobków za dany okres. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi zwolnione z podatku od towarów i usług, korzystają ze zwolnienia z jego płacenia.

JPK składa się wyłącznie drogą elektroniczną, do 25 dnia każdego miesiąca – rozliczając poprzedni miesiąc. Niezależnie od tego, czy firma rozlicza się co miesiąc, czy co kwartał. Wszyscy muszą składać deklarację do 25. W wyjątkowych przypadkach można przedłużyć ten termin, natomiast trzeba złożyć taki wniosek do naczelnika urzędu skarbowego. Niezłożenie JPK wiąże się z sankcjami, czyli dotkliwą karą pieniężną.

Jednak jak każdy system elektroniczny do obiegu dokumentów, również ten ma swoje wady. Nie wszyscy potrafią sobie poradzić z prawidłowym wypełnieniem formularza i przesłaniem go. Dlatego nieocenione stały się stacjonarne porady urzędników.

Wiele osób nadal woli tę tradycyjną formę wypełniania dokumentów z pomocą pani w okienku. Wtedy mają pewność, że wszystko zostanie załatwione. Urzędy skarbowe w niektórych miastach uruchomiły więc pomoc dla zagubionych właścicieli mikroprzedsiębiorstw, którzy mogą zgłosić się z pytaniami i wątpliwościami na temat JPK. Urzędnik wytłumaczy, na czym polega JPK, a także pomoże krok po kroku wypełnić dokument.

Przedsiębiorca może dowiedzieć się jak poprawnie wysłać formularz przez system elektroniczny, tak, aby następnym razem poradzić sobie samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www swojego US i znaleźć informację o takich dyżurach. Często są one prowadzone do późnych godzin popołudniowych, aby ułatwić życie zapracowanym osobom.

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments