Sposoby opodatkowania

Podatki

Prowadzisz swoją własną firmę? Jeżeli tak to na pewno finanse są dla Ciebie bardzo ważne. Jednak nie każdy ze sposobów, które można wybrać ma sens. W związku z tym należy wybrać tą formą opodatkowania, która akurat dla Twojej firmy będzie doskonałym wyborem.

Skala podatkowa
Inaczej nazywane jest to zasadami ogólnymi. Tego rodzaju zasady są najczęściej stosowane przez wielu przedsiębiorców. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania to opodatkowany jest dochód, czyli przychód po odjęciu kosztów. W przypadku stosowania tego rodzaju formy rozliczenia stosuje się dwa progi podatkowe. Jest to 18% oraz 32% procent od dochodu powyżej progu, w którym trzeba przejść na 32%. Tą formę rozliczeń można zgłosić zarówno przy otwieraniu działalności jak i do 20 stycznia każdego nowego roku. Jeżeli chodzi o rozliczanie się z urzędem skarbowym możliwe jest to zarówno miesięcznie jak i kwartalnie. Jednak niestety rozliczenia kwartalne przysługują tylko firmą, które istnieją krótko na rynku. Ta forma rozliczeń to takie zalety jak: wiele ulg podatkowych, możliwość rozliczania się z małżonkiem czy też różne kredyty. Jeżeli chodzi o wady to dość spore podatki przy większych dochodach.

Podatek liniowy
W tym sposobie rozliczeń płaci się 19% podatku od dochodu niezależnie od jego wysokości. Tak samo jak w przypadku skali podatkowej tą formę opodatkowania można wybrać albo na początku roku finansowego albo na przy otwieraniu swojej działalności. Kolejną cechą wspólną z skalą podatkową jest możliwość rozliczeń miesięcznych jak i kwartalnych. Jeżeli chodzi o zalety tego rozwiązani to jest to jedna i stała stawka rozliczeń. Jednak jeżeli chodzi o wady takiego rozwiązania to wymienić należy niewielką ilość ulg podatkowych, brak możliwości rozliczeń z małżonkiem czy też brak kwoty wolnej od podatku.

Wyróżnić należy także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy też karta podatkowa. Te rozwiązania również mają swoje plusy i minusy i każdy wśród nich znajdzie, te które pozwolą mu wydawać najmniej pieniędzy na podatki.

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kazik
kazik
5 lat temu

podatki w naszym kraju sa strasznie wysokie az przesadzone powinni obnizyć to bo teraz to za dużo jest

Halszka
Halszka
5 lat temu

Fajny poradnik, osobiście jesze dość słabo znam się na kwestii oprocentowania, ale dzięki temu postowi trochę lepiej to rozumiem 😉 Hehe może nie zostanę specjalistą od pożyczek, ale nigdy nie wiadomo kiedy bedzie trzeba z niej skorzystać, a dzięki temu wiem na co zwracać uwagę.

karolka
karolka
5 lat temu

Moim zdaniem ciągle przybywają nowe podatki. Niedługo to już będziemy tylko i wyłącznie na nie pracować. Co z tego że wzrasta płaca minimalna jak za tym dochodzą inne nowe podatki, i tak na jedno wychodzi