Zniżki PKP. Kiedy kupować bilety i jakie promocje warto sprawdzać?

Zniżki PKP. Kiedy kupować bilety i jakie promocje warto sprawdzać?

Gospodarka Podatki

Dla wielu z nas podróżowanie jest nierozerwalną częścią naszego życia. Wybieramy się w podróże służbowe, ale też takie dla przyjemności, których celem jest odpoczynek w innym niż na co dzień otoczeniu. W dzisiejszych czasach każdy wyjazd kojarzy nam się ze spakowaniem najpotrzebniejszych przedmiotów do walizki i z wygodną przejażdżką samochodem, jednak nie jest to opcja dla każdego. O dziwo nie wszyscy mają samochód i często nie jest to kwestia braku prawa jazdy, a po prostu ekonomii. Okazuje się, że korzystanie z usług PKP może być znacznie bardziej opłacalne niż przejażdżka własnym środkiem transportu. Sprawdźmy zatem, na jakie zniżki możemy liczyć.

 

Oferta Wcześniej – Taniej

PKP Intercity udowadnia swoim klientom, że planowanie podróży naprawdę może się opłacać i korzystnie odbija się na zawartości naszego portfela. Wprowadzona została bowiem oferta „Wcześniej”, w której wartość zniżki zależna jest od momentu kupienia wejściówki do pociągu i o oczywiście im szybciej, tym lepiej. 30% upustu otrzymamy, nabywając bilet na 30-21 dni przed datą odjazdu, 20% przysługuje, jeśli do wyjazdu zostało od 20 do 14 dni, natomiast kupując go 13-7 dni wcześniej, zostanie nam naliczona obniżka w wysokości 10% od standardowej ceny biletu. Upusty są naliczane automatycznie.

Oferta „Wcześniej” obejmuje następujące kategorie pociągów: EIP, EIC, IC i TLK, ale tylko w klasie drugiej, gdzie obowiązuje niezależnie od wybranej relacji. Co więcej, jeśli przysługuje nam prawo do ulg ustawowych, mamy możliwość nabycia biletu ulgowego. Bilet możemy nabyć przez wyszukiwarkę na stronie intercity.pl, w kasach biletowych i biletomatach oraz korzystając z aplikacji IC Mobile Navigator.

SuperPromo oraz Promo

Oferta „SuperPromo” jest skierowana do osób, które chcą podróżować komfortowo, szybko i tanio między największymi i najczęściej odwiedzanymi miastami Polski. Założeniem promocji jest stworzenie puli biletów w bardzo niskiej cenie (zniżki do 67%), które uprawniają do przejazdu w pociągach EIP oraz EIC. Na długich relacjach, np. z Krakowa do Warszawy, bilet może kosztować już od 49 zł, a na wybranych odcinkach ceny zaczynają się od 29 zł. Upusty obowiązują także w połączeniu z ulgami ustawowymi.

Jeśli określona pula biletów „SuperPromo” się wyczerpie, PKP Intercity oferuje promocję „Promo”, która gwarantuje więcej tańszych wejściówek na przejazdy pociągami. Zniżki na wybranych relacjach mogą dochodzić aż do 55%, lecz w tym przypadku liczy się czas. Wspomniane oferty są promocjami limitowanymi, więc bilety w obniżonej cenie warto kupić nawet 30 dni przed planowanym wyjazdem. Dokonując zakupu znacznie wcześniej, mamy też większą gwarancję miejsca siedzącego. Jest to kolejna promocja, która pokazuje, jak bardzo planowanie się opłaca.

Bilety weekendowe

Czas na propozycję dla osób, które weekendy spędzają na podróżowaniu po Polsce czy na odwiedzinach u dalszej rodziny. Promocja zainteresuje też studentów, którzy uczą się zaocznie i do szkoły muszą dojeżdżać do miejscowości znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania. Chodzi oczywiście o bilety weekendowe PKP Intercity, których cena zaczyna się już od 81 zł.

Możemy się zdecydować na standardowy Bilet weekendowy lub Bilet weekendowy MAX. Bilety te pozwalają nam na podróżowanie bez żadnych ograniczeń przez cały weekend, czyli najczęściej od godz. 19 w piątek do 6:00 w poniedziałek, chyba że ten jest dniem wolnym – wtedy ważność biletu się wydłuża.

Bilet weekendowy uprawnia nas do przejazdu pociągami TLK oraz IC i jego cena w klasie pierwszej wynosi 111 zł, natomiast w drugiej 81 zł.

Bilet weekendowy MAX umożliwia nam korzystanie z pociągów TLK, IC, EIC oraz EIP (w tym przypadku jest wymagana dopłata 10 zł za każdy przejazd EIP) i koszt biletu w pierwszej klasie to 264 zł, a w drugiej 164 zł.

Decydując się na Bilet weekendowy, trzeba pamiętać o tym, że jest to karnet imienny, więc należy czytelnie wpisać swoje imię i nazwisko, a podczas przejazdu mieć przy sobie dokument tożsamości.

Bilet abonamentowy

Ideą stworzenia biletów abonamentowych było więcej przejazdów za mniejszą cenę. W praktyce wygląda to tak, że ten rodzaj biletu uprawnia nas do siedmiu podróży pociągiem w cenie pięciu. Dotyczy to pociągów TLK oraz IC na dowolnej trasie.

Bilet abonamentowy jest ważny przez 3 miesiące od daty wydania lub dnia wskazanego przez nabywcę. Należy zaznaczyć, że jest on wydawany razem z karnetem, na którym zaznaczane są kolejne przejazdy (legalizuje się je przed rozpoczęciem podróży w kasie dworca bądź u konduktora). Istotny jest również fakt, że umożliwia podróż większej ilości osób, adekwatnie do liczby przejazdów, które pozostały w ramach jednego biletu. Cieszyć powinna także informacja, że jest on ważny na okaziciela, więc można go przekazać innej osobie.

Ten rodzaj biletu nie jest dostępny przez internet – można go zakupić tylko w kasach biletowych.

Kolorowe Karty

O Kolorowych Kartach słyszało pewnie niewiele osób, ale najprawdopodobniej wynika to z faktu, że ta oferta nie jest dla każdego. Największe korzyści z tej promocji możemy wyciągnąć wtedy, gdy naprawdę często podróżujemy pociągami PKP oraz składami innych przewoźników, takich jak Przewozy Regionalne, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Warszawska Kolej Dojazdowa czy Koleje Dolnośląskie. Karty dostępne są zarówno w pierwszej, jak i drugiej klasie i mogą być w wariancie imiennym lub na okaziciela.

Kolor karty odpowiada okresowi, przez który jest ona ważna i wygląda to następująco:

  • karta zielona – miesiąc
  • niebieska – kwartał
  • srebrna – pół roku
  • złota – rok

Wszystkie formalności związane z zamówieniem karty sprowadzają się do wypełnienia odpowiedniego formularza przez internet.

Okazuje się, że istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie na podróży pociągiem. Wachlarz ofert PKP Intercity sprawia, że możemy dopasować promocję wedle własnych potrzeb, niezależnie od tego, czy w podróż udajemy się regularnie, czy też raz na jakiś czas.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z wujeksknerus.pl.

 

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments