Czy faktoring dla firm się opłaca?

Czy faktoring dla firm się opłaca?

Polecne i promocje
Pod tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się recepta na problemy wielu polskich przedsiębiorców. Dobrze wykorzystany mechanizm faktoringu może bowiem pomóc w walce z nieuczciwymi kontrahentami, a na pewno uratować firmę przed kryzysem finansowym. Jak zastosować go w praktyce, na czym konkretnie polega i kto może z niego skorzystać?

Czy faktoring dla firm się opłaca?

Z każdym kolejnym rokiem przybywa przedsiębiorców. Wiele osób rozpoczyna pracę “na własny rachunek” z marzeniami o finansowej i zawodowej wolności. Mają plany, ambicję i wstępne kalkulacje, jak powinno wyglądać prowadzenie własnego biznesu. Ich założenia może jednak pokrzyżować nierzetelny kontrahent.

Oszukani przedsiębiorcy

Według danych pochodzących z raportów Krajowego Rejestru Dłużników, aż 70% rodzimych przedsiębiorstw boryka się problemami nieterminowej płatności za towary czy usługi. Ta utrzymująca się od lat tendencja nie tylko powoduje upadek wielu mniejszych firm, ale przede wszystkim uniemożliwia rozwój bardziej zaawansowanych podmiotów gospodarczych. Ludzie świata biznesu zwracają uwagę na dość liberalne przepisy dotyczące egzekwowania zaległych należności i niskie kary za ich nieprzestrzeganie. Coraz rzadziej też udaje się przekonać nieuczciwego partnera w interesach czy kontrahenta do zapłaty odsetek ustawowych lub umownych odsetek. Wiele firm rezygnuje z walki w sądzie, ponieważ niska kwota długu nie jest zachęcającym powodem do tego, aby tracić czas, energię, nerwy i środki finansowe.

Czym jest faktoring?

Właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach utworzono instytucję faktoringu. Jest to metoda polegająca na wykupie przez podmiot świadczący tego rodzaju usługę nieprzeterminowanych wierzytelności firmy należnych ze strony kontrahenta z odroczonym terminem płatności. Pierwszą ze stron tego stosunku nazywamy faktorem, drugą z kolei – faktorantem. Wdrożenie go we własnej firmie pozwala zyskać pewne źródło finansowania, dzięki któremu możliwa jest szybsza spłata zobowiązań. Faktoring jest uregulowany przede wszystkim w prawie międzynarodowym, a w polskim porządku funkcjonuje jako umowa nienazwana na gruncie norm prawa cywilnego oraz Kodeksu Spółek Handlowych.

Faktoring a cesja

Bardzo często oba te pojęcia są ze sobą mylone. Używanie ich zamiennie jest błędem, który może sporo kosztować. Instrumentem o szerszym zakresie działania jest w tym przypadku faktoring. Zawiera w sobie cechy charakterystyczne dla wielu regulacji prawnych dotyczących m.in. umowy zlecenia, pożyczki czy właśnie cesji, którą rozumiemy jako przeniesienie długu z majątku wierzyciela do zasobów materialnych osoby trzeciej.

Teoria a rzeczywistość

W praktyce usługa wygląda tak, że faktor przekazuje faktorantowi kwotę nieodzyskanego jeszcze długu i rozpoczyna windykację należności. Przedsiębiorca zyskuje więc chociaż część należności, dzięki czemu zachowana zostaje płynność finansowa firmy. Faktoring skraca cały proces egzekucji komorniczej z majątku osoby zadłużonej i przyspiesza rotację wartości zobowiązania.

Co wchodzi w zakres usługi?

Faktoring to nie tylko wykup samego długu, ale przede wszystkim wiele pobocznych rozwiązań. W tym kontekście warto wymienić np. weryfikację wiarygodności i wypłacalności kontrahentów, zarządzanie transakcjami oraz doradztwo prawne, administracyjne i księgowe. Usługę faktoringu oferują głównie wyspecjalizowane podmioty, które posiadają zespół doświadczonych specjalistów, potrafiących odnaleźć się w szerokiej tematyce biznesowej. Przepisy wymuszają jednak na tego rodzaju przedsiębiorstwach konieczność wystawiania faktur VAT.

Opłacalność faktoringu

Istnieją branże, w których bardzo wiele zależy od płynności finansowej przedsiębiorstwa. Faktoring jest idealnym rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju sprzedawców towarów czy usług z odroczoną płatnością. Mowa szczególnie o rynku spożywczym, metalowym, budowlanym oraz chemicznym. Z usługi tej korzystają także podmioty, które przechodzą okres inwestycyjny i muszą regulować nie tylko bieżące rachunki, ale także dysponować nadwyżką budżetową.

Ile to kosztuje?

Obecnie z faktoringu korzysta ponad 10 tysięcy polskich firm, a podmioty świadczące tego typu usługi sfinansowały dotychczas faktury, których wartość wycenia się każdego roku na kilkadziesiąt milionów złotych. Koszt usługi faktoringu jest sprawą indywidualną i podanie konkretnej kwoty czy procenta byłoby nadużyciem. Instytucje świadczące taką usługę biorą pod uwagę wiele różnych czynników, w tym łączną kwotę na fakturach, okres trwania faktoringu czy poziom ryzyka związanego z podjęciem się realizacji zlecenia.

Opłata faktora

Koszty naliczane przez poszczególne przedsiębiorstwa mogą się między sobą różnić. Istnieje jednak kilka stałych punktów każdej umowy. Mówimy w szczególności o prowizji przygotowawczej, która jest ustalana procentowo od limitu świadczenia; opłacie administracyjnej, której wysokość uzależniona jest od obrotu faktoranta czy liczby jego dłużników; oraz prowizji del credere, ściśle związanej z podjętym ryzykiem całej operacji. Nie można też zapomnieć o marży, jaką faktor nalicza najczęściej na podstawie wartości brutto na fakturze. Do tego należy doliczyć wszelkie prowizje za rozpatrzenie wniosku, a także realizację usług dodatkowych. Podsumowując, rozwiązanie to, mimo konieczności poniesienia dodatkowych kosztów, ma niewątpliwie wiele zalet i pozwala firmom utrzymać się na rynku pomimo braku płatności ze strony kontrahentów. Warto więc polecić faktoring każdej firmie, która ma nieprzyjemne doświadczenie z klientami.

Artykuł przygotowany przez ekspertów www.polecampozyczke.pl

 

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments