Czy leasingować można tylko samochód - sprawdź jak działa ten system i co można leasingować

Czy leasingować można tylko samochód – sprawdź jak działa ten system i co można leasingować

Polecne i promocje

Leasing to opłacalna alternatywa dla kredytów bankowych, skierowana do przedsiębiorców, którzy szukają finansowania dla swoich inwestycji w ramach działalności gospodarczej. Przedmiotem takiej umowy są najczęściej samochody osobowe i ciężarowe. Jednak czy tylko pojazdy można leasingować? Wyjaśniamy!

Na czym polega leasing?

Aby odpowiedzieć na pytanie z tytułu najpierw warto zrozumieć, na czym polega leasing i na jakich zasadach się go udziela. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej między firmą leasingową a przedsiębiorcą. W wyjątkowych przypadkach leasingobiorcą może być również osoba fizyczna – mówimy wtedy o leasingu konsumenckim. Firma udziela przedsiębiorcy prawa do użytkowania przedmiotu umowy przez określony czas, w zamian za opłacany regularnie czynsz leasingowy.

Umowa o leasing różni się od kredytu bankowego, chociaż w obu rodzajach finansowania mamy do czynienia z koniecznością opłacania miesięcznych rat. Biorąc kredyt, już przy podpisaniu umowy nabywa się prawa własności. Gdy zaś chodzi o leasing operacyjny, leasingobiorca nie jest właścicielem użytkowanego sprzętu. Ma jednak prawo do jego wykupu po wygaśnięciu umowy na preferencyjnych warunkach.

Pamiętaj jednak, że powyższa zasada nie dotyczy leasingu finansowego. W skrócie, leasing finansowy oferuje mniejsze korzyści podatkowe, ponieważ nabyty w ten sposób produkt wlicza się do własności leasingobiorcy. Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym znajdziecie w artykule https://agrofundusz.pl/leasing-operacyjny-a-finansowy-co-wybrac/.

Co można wziąć w leasing?

Zastanawiasz się, czy w leasing można wziąć tylko samochód, czy może także inne sprzęty potrzebne do prowadzenia firmy? Zgodnie z Kodeksem cywilnym, przedmiotem umowy leasingu mogą być wszelkie rzeczy (w rachunkowości znane jako środki trwałe), służące działalności zarobkowej przedsiębiorstwa. Mogą to być przedmioty zarówno nowe, jak i używane.

Wśród obiektów, które można wyleasingować, znajdują się na przykład:

 • samochody osobowe i ciężarowe,

 • inne pojazdy mechaniczne,

 • naczepy,

 • maszyny rolnicze,

 • maszyny budowlane,

 • specjalistyczny sprzęt produkcyjny,

 • sprzęt komputerowy,

 • wyposażenie do biura albo sklepu,

 • nieruchomości komercyjne,

 • lokale,

 • grunty,

 • linie produkcyjne itp.

Co to oznacza w praktyce? Że leasingować można nie tylko pojazdy, ale właściwie wszystko – o ile oczywiście znajdzie się instytucja, która podejmie się finansowania danego przedmiotu. Nie każda firma leasingowa ma w swojej ofercie każdy rodzaj sprzętu lub wyposażenie z każdej branży. Wręcz przeciwnie – zwykle specjalizują się one w konkretnym obszarze rynku.

Czego nie można wziąć w leasing?

Choć w teorii leasingowi podlegają niemal wszystkie przedmioty znajdujące zastosowanie w działalności gospodarczej, w praktyce ten rodzaj umowy ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim, leasingowi nie podlegają produkty, które mogłyby zostać odsprzedane. Dlatego jeśli prowadzisz sklep, nie możesz wziąć w leasing towaru. Niemożliwe jest też leasingowanie półproduktów czy surowców, które są potrzebne do produkcji wyrobów przeznaczonych do sprzedaży.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments