Leasing to opłacalna alternatywa dla kredytów bankowych, skierowana do przedsiębiorców, którzy szukają finansowania dla swoich inwestycji w ramach działalności gospodarczej. Przedmiotem takiej umowy są najczęściej samochody osobowe i ciężarowe. Jednak czy tylko pojazdy można leasingować? Wyjaśniamy!
Na czym polega leasing?
Aby odpowiedzieć na pytanie z tytułu najpierw warto zrozumieć, na czym polega leasing i na jakich zasadach się go udziela. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej między firmą leasingową a przedsiębiorcą. W wyjątkowych przypadkach leasingobiorcą może być również osoba fizyczna – mówimy wtedy o leasingu konsumenckim. Firma udziela przedsiębiorcy prawa do użytkowania przedmiotu umowy przez określony czas, w zamian za opłacany regularnie czynsz leasingowy.
Umowa o leasing różni się od kredytu bankowego, chociaż w obu rodzajach finansowania mamy do czynienia z koniecznością opłacania miesięcznych rat. Biorąc kredyt, już przy podpisaniu umowy nabywa się prawa własności. Gdy zaś chodzi o leasing operacyjny, leasingobiorca nie jest właścicielem użytkowanego sprzętu. Ma jednak prawo do jego wykupu po wygaśnięciu umowy na preferencyjnych warunkach.
Pamiętaj jednak, że powyższa zasada nie dotyczy leasingu finansowego. W skrócie, leasing finansowy oferuje mniejsze korzyści podatkowe, ponieważ nabyty w ten sposób produkt wlicza się do własności leasingobiorcy. Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym znajdziecie w artykule https://agrofundusz.pl/leasing-operacyjny-a-finansowy-co-wybrac/.
Co można wziąć w leasing?
Zastanawiasz się, czy w leasing można wziąć tylko samochód, czy może także inne sprzęty potrzebne do prowadzenia firmy? Zgodnie z Kodeksem cywilnym, przedmiotem umowy leasingu mogą być wszelkie rzeczy (w rachunkowości znane jako środki trwałe), służące działalności zarobkowej przedsiębiorstwa. Mogą to być przedmioty zarówno nowe, jak i używane.
Wśród obiektów, które można wyleasingować, znajdują się na przykład:
-
samochody osobowe i ciężarowe,
-
inne pojazdy mechaniczne,
-
naczepy,
-
maszyny rolnicze,
-
maszyny budowlane,
-
specjalistyczny sprzęt produkcyjny,
-
sprzęt komputerowy,
-
wyposażenie do biura albo sklepu,
-
nieruchomości komercyjne,
-
lokale,
-
grunty,
-
linie produkcyjne itp.
Co to oznacza w praktyce? Że leasingować można nie tylko pojazdy, ale właściwie wszystko – o ile oczywiście znajdzie się instytucja, która podejmie się finansowania danego przedmiotu. Nie każda firma leasingowa ma w swojej ofercie każdy rodzaj sprzętu lub wyposażenie z każdej branży. Wręcz przeciwnie – zwykle specjalizują się one w konkretnym obszarze rynku.
Czego nie można wziąć w leasing?
Choć w teorii leasingowi podlegają niemal wszystkie przedmioty znajdujące zastosowanie w działalności gospodarczej, w praktyce ten rodzaj umowy ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim, leasingowi nie podlegają produkty, które mogłyby zostać odsprzedane. Dlatego jeśli prowadzisz sklep, nie możesz wziąć w leasing towaru. Niemożliwe jest też leasingowanie półproduktów czy surowców, które są potrzebne do produkcji wyrobów przeznaczonych do sprzedaży.