Co jedzą i czym bawią się fretki?

Co jedzą i czym bawią się fretki?

poradniki

Posiadanie w domu fretki zamiast klasycznego psa lub kociego pupila jest średnio popularne, choć nie można powiedzieć, że to niszowy wybór. Zwierzęta te nie są zbyt kłopotliwe w utrzymaniu, potrafią zająć się swoimi podstawowymi potrzebami oraz da się je całkiem łatwo oswoić. Opieka nad nimi to jednak cały szereg decyzji dotyczących odpowiedniego doboru karmy oraz składników odżywczych.

 

Chcąc utrzymać swoja fretkę w dobrym zdrowiu warto zdawać sobie sprawę co mogą, a co nie mogą jeść te zwierzęta – również jeśli chodzi o dokarmianie z domowego stołu. Drugą ważna rzeczą w posiadaniu fretki jest zabawa (fretka domowa żyje od 6-15 lat więc lepiej by się jej nie nudziło w tym czasie).

Odpowiedni skład i jakość

Wybierając gotowy pokarm dla swojej fretki warto zdawać sobie sprawę, że należy ona do grupy zwierząt drapieżnych, a więc jest mięsożerna. Białko zwierzęce będzie zatem najlepiej służyło jej małemu, futrzanemu i zwinnemu ciału, choć to oczywiście nie wszystko, co należy do przysmaków tego gatunku. Mięso w diecie fretki nie może stanowić mniej niż 30% przyjmowanego ogólnie pokarmu w postaci suchej masy. Odpowiedni skład gotowych produktów z tej kategorii to również bogactwo witamin i minerałów. Ważna jest także oczywiście jakość mieszanki – czyli zarówno przyswajalność, jak i ilość składników odżywczych. Im lepsza i bardziej wartościowa baza, tym nasza fretka zyska większą satysfakcję z życia oraz będzie zdrowsza (odpowiednia dieta to również lepsza odporność zwierzęcia). Jedzenie takie nie jest co prawda tanie, ale i tak będzie kosztowało domowy budżet mniej niż skutki zaniedbania na tym polu i leczenie pupila.

Składnik diety dla fretki

Nie tylko gotowa karma służy zdrowiu fretki. To co znajduje się na naszym stole też może stanowić dla niej wartościowy kąsek, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego co można, czego nie można oraz co jest dopuszczalne, ale w małych ilościach. Najbardziej popularne jest oczywiście karmienie swojej fretki mięsem gotowanym lub surowym. Zwierze to przyswaja niepoddane obróbce cieplnej wieprzowiną, baraninę, jagnięcinę oraz mięso drobiowe. Jeśli zaś chodzi o gotowane mięso to oprócz powyższych rodzajów można jej podać – w zasadzie bez ograniczeń – również wieprzowinę i dziczyznę. Pozostałymi elementami diety fretki w niewielkich ilościach mogą być:
– raz w tygodniu (ryby morskie, żółtko jajka, podroby, mięsne posiłki dla niemowląt),
– raz dziennie (marchewka, ogórek, pomidor, brzoskwinia, arbuz, melon, truskawka, papryka, jabłko, banan, rodzynki).
Jeśli zaś chodzi o składniki zakazane to są to przede wszystkim czekolada, sól, kawa, alkohol oraz surowa wieprzowina. Gdyby kogoś zastanawiało, czy może dać swojej fretce chipsy, cytrusy, grzyby, por, ananas, awokado, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, kapustę, cebule, czy jedzenie kota lub psa to także odradzamy taki zamiar.

Czym bawi się fretka?

Fretka to bardzo ruchliwe, niesforne, ale też sympatyczne stworzonko domowe, które uwielbia zabawę. Do podstawowych form rozrywki, jakie preferuje niemal każdy pupil reprezentujący ten podgatunek z rodziny łasicowatych, należą:
– huśtanie się w swoim specjalnym hamaku,
– przemykanie systemem tuneli,
– małe zabawki do podrzucania i kulania, które maja w sobie dzwoneczek,
– zabawki z piórkami (fretka to drapieżnik polujący na ptaki, więc pewnie dlatego),
– zabawki z futerkiem,
– drabinki i inne konstrukcje do wspinaczki.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Zoologiczny.Sklep.pl.

 

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments