Efektywne oświetlanie, by oszczędzać na oświetleniu

Efektywne oświetlanie, by oszczędzać na oświetleniu

poradniki

Za budowanie atmosfery wnętrza odpowiada światło. Za komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń i konkretnych przestrzeni, także odpowiada światło. Oświetlenie spełnia wiele funkcji, bo nie przy okazji, ale w równym stopniu bierze udział w uzyskiwaniu harmonijnej i gustownej aranżacji. Czasami chcemy uzyskać zbyt wiele naraz i tym samym zaczynamy gubić się w swoich wyborach. W ferworze tworzenia nowej aranżacji lub urządzania wymarzonego, własnego lokum, zatracamy się. Wybieramy nieodpowiednie oświetlenie, staramy się zainstalować jak najwięcej lamp, będąc przeświadczonymi, że dzięki temu unikniemy ciemnych i niedoświetlonych miejsc. Po kilku miesiącach dziwimy się jednak, że rachunki za prąd są aż tak wysokie. Co można z tym zrobić? Jak oświetlać, ale efektywnie, a przy tym zadbać o domowy budżet?

Efektywne oświetlanie, by oszczędzać na oświetleniu

Rozsądek i umiar to podstawa

Rozsądek i umiar to podstawa w wyborze każdego elementu wyposażenia. Z oświetleniem jest to jeszcze ważniejsze, bo jeśli kupimy kolejną komódkę, która niekoniecznie wpisuje się w wybraną aranżację, w końcu znajdziemy dla niej nowe miejsce, odsprzedamy albo podarujemy komuś bliskiemu. Jeśli zaś wybierzemy i zainstalujemy lampy, które dopiero po kilku miesiącach zaczną budzić nasze wątpliwości, bo okaże się, że rachunki za prąd znacząco wzrosły, zmiany będzie znacznie trudniej (i kosztowniej) wprowadzić.

Jak efektywnie oświetlać? Przede wszystkim planując i zastanawiając się, które miejsca naprawdę potrzebują oświetlenia. W jakiej ilości źródeł światła, o jakiej mocy żarówek i barwie światła, bo to wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko na rachunkach, ale również na komforcie korzystania z domowych przestrzeni. Co ważne, w taki sam sposób należy planować oświetlenie wewnątrz domu, jak i na posesji.

Kilka punktów świetlnych zamiast jednego

Dobrym rozwiązaniem, które przy okazji przynosi sporo korzyści aranżacji, jest zastosowanie kilku punktów świetlnych zamiast jednego. Pomieszczenia bardzo często dzielimy na poszczególne strefy, głównie w małych mieszkaniach. Choć mówi się o potrzebie zastosowania oświetlenia głównego, to przy umiejętnym doborze pojedynczych lamp, ale w większej ich liczbie, na suficie wcale nie będzie trzeba zawieszać oświetlenia.

Pojedyncze źródła światła to pomysł na światło punktowe lub skupiskowe. Ustawienie lamp w tych strefach, które powinny zostać oświetlone, i w taki sam sposób ich użytkowanie. Jeśli spędzamy czas w salonie – na kanapie, w fotelu, przed telewizorem, włączamy lampę podłogową, która przejmuje na siebie rolę oświetlenia głównego. Mamy zapewnioną jasną przestrzeń, wyrazistą, bo nie korzystamy z centralnego punktu na suficie, który musi radzić sobie z oświetleniem znacznie większych partii pomieszczenia. Skupiona wiązka zapewnia większy komfort, a taka pojedyncza lampa pobiera mniej mocy niż rozłożysty żyrandol czy potężna lampa wisząca.

Pojedyncze punkty świetlne sprawiają, że wnętrza stają się także bardziej klimatyczne, przyjazne. Tworzy się przytulna atmosfera, czego niestety nie mogą zaoferować tylko lampy zastosowane na suficie.

Systemy, które wspomagają efektywne wykorzystanie oświetlenia

Do wyboru mamy kilka rozwiązań, które pozwalają korzystać tylko z takiej ilości światła, jakiej naprawdę potrzebujemy. To między innymi tak zwane ściemniacze, które obniżają pobór mocy i zmniejszają jasność światła, w zależności od aktualnie panujących warunków.

Wewnątrz mieszkania czy domu, a przede wszystkim na zewnątrz posesji, sprawdzają się czujniki ruchu i zmierzchu. Nie musimy przez cały czas stosować włączonego światła, co nie sprzyja ani oszczędnościom, ani też nie wpływa pozytywnie na środowisko. Czujniki włączają się tylko wtedy, gdy pojawiamy się w ich strefie lub też dochodzi do automatycznego włączenia, w momencie zapadania zmierzchu.

Takie rozwiązania są wygodne, podwyższają komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń, a także całej przestrzeni naokoło domu. Dla użytkowników to ważne, ze względu na wygodę oraz wspomniane oszczędności, które w skali rocznej urastają do znaczących sum.

Więcej informacji o oświetleniu można znaleźć na stronie https://lampy.it/.

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments