Jak wybrać rzetelnego wykonawcę

Jak wybrać rzetelnego wykonawcę

poradniki

Jak wybrać rzetelnego wykonawcę – Każdy, kto miał przyjemność podejść do zagadnienia budowy własnego domu dobrze wie, że branża budowlana rządzi się swoimi, bardzo specyficznymi prawami, niejako niepasującymi do reszty rynku.

Wykonawcy to często ludzie z przypadku, którzy po nieudanych inwestycjach w życiowe przedsięwzięcia i inne ścieżki zawodowe, postanowili spróbować swych sił właśnie w tym fachu. Firm jest dostępnych 'od ręki’ całe mnóstwo i nawet te słabsze i mniej solidne wiedzą już, jak ubrać swoją markę w zachęcający brand i czytelną stronę www, żeby wzbudzić zaufanie klienta niemalże od pierwszego wejrzenia. Także kryterium wyboru, jakim jest pierwsze wrażenie po wizycie na firmowej stronie wykonawcy, najczęściej jest mylne a szumne hasła „solidnie, fachowo, niedrogo” mijają się zwyczajnie ze stanem faktycznym.

Jak wybrać rzetelnego wykonawcę

Dobrze jest zatem wiedzieć i rozumieć, co świadczy o tym, z kim mamy do czynienia. Firma budowlana, która istnieje na rynku od kilku lat i nie publikuje prac własnych chociażby na własnej internetowej stronie, ma z całą pewnością sporo do ukrycia. I nie jest tak, jak niektórym się wydaje, że zwyczajnie nie potrzebuje reklamy więc dlatego tego nie robi. Nawet najmniejszy wykonawca, przerabia w roku przynajmniej paręnaście zleceń, tak więc z całą pewnością pośród rocznej pracy, znajdzie się perełka, którą taki wykonawca zechce się pochwalić światu, nie zrobiłby tego tylko ignorant i ktoś kto chwalić się po prostu nie ma czym.

Jak wybrać rzetelnego wykonawcę i doprowadzić inwestycję do końca

Musi więc dać do myślenia sytuacja, w której ewentualny kontrahent budowlany nie potrafi nawet wskazać wykonanej przez siebie pracy. Kolejną ważną kwestią jest stan budowlanego inwentarza fachowca z którym mamy do czynienia. Bardzo polecam umówić się z takim człowiekiem na pierwsze lub kolejne spotkanie, w miejscu w którym aktualnie wykonuje jakiekolwiek dzieło. Bardzo dużo tutaj powie nam, czym dany człowiek pracuje i jakimi otacza się ludźmi. Atmosfera na budowie w 99% przypadków, odzwierciedla kondycję firmy. Jeżeli nie mamy możliwości zatrudnić firmy, którą wyraźnie poleca nam ktoś zaufany i ktoś kogo nie znamy od wczoraj, to są pierwsze sprawy na które powinniśmy zwrócić uwagę. Idąc dalej, kiedy już wstępnie dostrzegamy pozytywne strony firmy, sprawdźmy koniecznie, co ma do zaoferowania jeśli chodzi o jego wiedzę. Najprostszą metodą na to, jest rysunek techniczny. Poprośmy właściciela firmy budowlanej, aby przedstawił nam kosztorys wraz z przedmiarem prac do wykonania – bazując tylko na tym, co możemy mu powiedzieć. Ktoś kto mówi o sobie fachowiec, doręczy nam bez problemu profesjonalny kosztorys w normach budowlanych wraz ze szczegółowym przedmiarem prac do wykonania. Jeśli otrzymamy ubogą kalkulację sporządzoną w notatniku, możemy szukać realizatora naszej budowy dalej.

W dzisiejszych czasach, niestety działalność ogromnej części firm z sektora budowlanego oraz developerów, bazuje tylko i wyłącznie na tym, by nadszarpnąć nasz budżet i na drugim miejscu ewentualnie wywiązać się z umowy ale to najniższym kosztem. Dlatego właśnie wybór jest tak trudny i można się sporo natrudzić, żeby solidną firmę na lokalnym rynku znaleźć. Zawsze, ale to zawsze zadbajmy o przejrzystość umowy oraz jej formę prawną. Nawet kiedy już rzekomo pełne zaufanie do wykonawcy naszej budowy, dbajmy o każdy szczegół z punktu widzenia formalności i miejmy na wszystko potwierdzenie w namacalnej formie. To zdecydowanie poprawi nasz spokojny sen i zaoszczędzi nerwów. Znamy mnóstwo sytuacji, w których to developer ukazał swą prawdziwą twarz pod sam koniec inwestycji, z opłakanym skutkiem dla zleceniodawcy. Opłaca się zatem, poświęcić nieco więcej czasu i wysiłku, na początku swojej drogi do własnych czterech ścian, niżeli naprawiać szkody na swój własny koszt, wcześniej ponosząc znaczne straty.

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
5 lat temu

Bardzo trudno jest znaleźć rzetelną firmę budowlaną, którą w pełni można obdarzyć zaufaniem. Chyba najlepiej poradzić się znajomych i posłuchać opinii osób, które korzystały już z takich usług. Nie warto wybierać wykonawcy w ciemno, bo możemy dużo stracić.