Aby bezkonfliktowo przeprowadzić realizowaną inwestycje, należy prawidłowo sporządzić kosztorys inwestorski, opierający się na właściwych dokumentach.
Pozwala to zamawiającemu, na prawidłowe dokonanie wyceny wartości przedmiotu i uniknięcie dodatkowych problemów.
Jak sporządzić kosztorysy inwestorskie?
Kosztorys inwestorski jest sporządzany przez zamawiającego bądź na jego zlecenie, dokonuje go jednostka specjalizująca się w tym zakresie. Głównym zadaniem takiego kosztorysu jest określenie szacunkowej wartości zaplanowanych robót budowlanych. Można go wykorzystać jako podstawę wystąpienia do banku o kredyt, dofinansowanie bądź dotacje z unijnych funduszy pomocowych. W tym przypadku kosztorys inwestorski służy do zapewnienia środków na realizacje zaplanowanej inwestycji.
Kiedy zamawiający musi posiadać kosztorys inwestorski?
Zgodnie z ustawą odnośnie prawa zamówień publicznych, zamawiający musi posiadać kosztorys inwestorski przed ogłoszeniem przetargu lub wszczęciem postępowania w innym przewidzianym przez ustawę trybie. Kolejnym aktem prawnym regulującym kosztorys inwestorski jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r, w sprawie określenie metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, który określa podstawy i metody sporządzania takiego kosztorysu, stanowiącego podstawę wartości zamówienia na roboty budowlane.
Co stanowi podstawę do opracowania kosztorysu inwestorskiego?
Zgodnie z treścią rozporządzenie podstawą na bazie, której opracowuje się kosztorys inwestorski stanowią:
- dokumenty projektowe wykonawcze, które zawierają przedmiar robót,
- specyfikacje techniczne wykonania oraz odbioru robót budowlanych,
- założenia wyjściowe potrzebne do kosztorysowania,
- ceny jednostkowe dotyczące robót podstawowych, potrzebne do kosztorysowania metodą uproszczoną,
- ceny czynników produkcji i jednostkowe nakłady rzeczowe oraz wskaźniki procentowe narzutu kosztów pośrednich oraz zysku, używane przy kalkulacji ceny jednostkowej w metodzie szczegółowej.
Przedstawione dokumenty, które są podstawą, opracowania kosztorysu inwestorskiego pokazują, iż wartość robót uzyskana w kosztorysie, wyłącznie obejmuje koszty robót budowlanych wyszczególnione w dokumentacji projektowej oraz ujęte w przedmiarze robót.
O czym należy pamiętać tworząc kosztorys inwestorski?
Należy pamiętać, iż w kosztorysie inwestorskim nie można doliczyć żadnych kosztów wynikających z pojawienia się dodatkowych robót albo sytuacji nieprzewidzianych oraz nie można przeznaczyć rezerwy finansowej wynikającej z inflacji, ryzyka wzrostu kosztów w trakcie realizowanych robót budowlanych bądź błędów wyliczeniowych.
Możliwość uwzględnienie wszelkich ryzyk związanych z realizowaniem robót budowlanych w kosztorysie inwestorskim, ustawodawca dał zamawiającemu za pośrednictwem przyjmowania w pierwszej kolejności do wyceny kosztorysów inwestorskich z cenami wcześniej realizowanych umów, w których opisywane ryzyko powiązane z wykonawstwem robót, zostało uwzględnione przez osobę wykonującą realizowany podmiot umowy.
Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie: http://www.techbud.waw.pl/