Koty, w przeciwieństwie do psów, nie potrzebują dużo miejsca. Równie dobrze czują się na rozległych obszarach, jak i w małych mieszkaniach. Ich przestrzeń życiowa nie może być jednak przypadkowa, ale odpowiednio uporządkowana i zorganizowana.
Kocia przestrzeń w moim domu
Koty to obecnie najpopularniejsze zwierzęta domowe. Ich przodek pochodził z pustyni, co widać w niektórych ich zachowaniach. Jednym z nich jest pobieranie wody z pożywienia. Właścicieli czasem dziwi, a nawet niepokoi, kiedy ich pupil pije tak mało. Tymczasem jest to zjawisko całkowicie naturalne.
Całkiem normalne są też zachowania terytorialne kota. Choć nie ma on problemu z dzieleniem przestrzeni z innymi zwierzętami, to jego dobre samopoczucie uwarunkowane jest przestrzeganiem przez domowników pewnych zasad, które wynikają z jego przyzwyczajeń.
Terytorium kota
Dla kota nie ma większego znaczenia, czy przyjdzie mu żyć na dużej, czy niewielkiej przestrzeni. Większą rolę odgrywa tutaj jej organizacja. Koty doskonale czują się w miejscu, gdzie jest dużo kryjówek oraz miejsc do wspinaczki. Mogą wtedy eksplorować teren, obserwować z ukrycia i atakować znienacka swoją „ofiarę”. To małe drapieżniki, którym najbardziej odpowiadają zabawy w skradanie się i podchody.
Nie jest to jednak jedyny warunek kociego szczęścia. Każdy kot na swoim obszarze wyznacza bowiem różne strefy życiowe oraz łączące je korytarze. Jeśli właścicielowi zależy na dobrym samopoczuciu pupila, powinien te strefy respektować. Jeśli zabraknie zrozumienia dla potrzeb kota, mogą pojawić się trudności w zachowaniu zwierzęcia.
Problem może stanowić również pojawienie się w domu innego kota, o ile właściciel nie zadba o właściwą organizację przestrzeni dla obu zwierząt. W dobrze pojętym interesie ogółu leży zatem przygotowanie domowej przestrzeni w sposób, który spełni oczekiwania zarówno zwierząt, jak i ludzi.
Strefa izolacji
To miejsce przeznaczone do odpoczynku. Może stanowić też punkt obserwacyjny, z którego zwierzę przygląda się otoczeniu. Strefę izolacji kot wybiera sobie sam. Nierzadko jest to wysoko położone miejsce, w którym kot może się odseparować od reszty domowników. Może się więc zdarzyć, że pupil będzie wylegiwał się na komodzie, szafie lub parapecie.
Strefa izolacji ma służyć do wypoczynku zwierzęcia, zatem człowiek nie powinien w nią ingerować. To, co możemy zrobić, to zaproponować pupilowi wygodne legowisko. Znaleźć można zarówno takie, które nada się do ułożenia na parapecie lub szafie, jak i specjalne legowisko przeznaczone do powieszenia na kaloryferze. Takim wygodom trudno będzie odmówić.
Strefa karmienia
O ile strefę izolacji zwierzę wyznacza sobie samo, o tyle strefę karmienia może wyznaczyć mu właściciel. Najważniejsze jest, by miejsce to nie było połączone ze strefą sanitarną, gdzie kot załatwia swoje potrzeby. Strefa karmienia nie powinna być też położona w bezpośrednim sąsiedztwie innych stref. Jak ją wyznaczyć? Wystarczy ustawić dla czworonoga miskę, z której będzie jadł. Jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot, ich miski powinny się znaleźć w odpowiedniej od siebie odległości.
Strefa sanitarna
W strefie sanitarnej musi się znaleźć kuweta dla kota. Ponieważ ta strefa nie powinna być w tym samym pomieszczeniu, co strefa izolacji lub karmienia, można wyznaczyć ją w łazience. Podobnie jak w przypadku stref przeznaczonych do karmienia kotów, tak i tutaj, jeśli w mieszkaniu znajduje się więcej niż jeden kot, kuwety zwierząt muszą być od siebie oddalone. Jeśli kuwety zwierząt znajdą się zbyt blisko siebie, może dochodzić między nimi do konfliktów terytorialnych, a nawet załatwiania potrzeb fizjologicznych przez jedno ze zwierząt poza wyznaczonym miejscem.
Strefa zabawy
Miejsce kocich zabaw tym różni się od strefy karmienia oraz strefy sanitarnej, że zwierzę chętnie korzysta z niej razem z innymi osobnikami. W tej strefie nie może być jednak nudy. Powinno się w niej znaleźć wszystko, co pozwoli pupilom aktywnie spędzić czas i spożytkować energię. Dozwolone są więc piłeczki, wędki, pluszaki, małe myszki, tunele, wstążki i wiele innych.
Dostarczając kotu zabawki, nie tylko zapewniamy mu atrakcje, ale ograniczamy też ryzyko, że zainteresuje się przedmiotami, które nie są dla niego przeznaczone. Doskonale sprawdza się tutaj drapak, na którym kot może ostrzyć pazury i przeciągać się, a który dzięki temu ochroni meble takie jak kanapa czy narożnik w salonie.
Kocie korytarze
Pomiędzy jedną strefą a drugą kot wyznacza sobie korytarze, czyli specjalne ścieżki, którymi będzie się poruszał. Ingerencja człowieka, która uniemożliwiałaby kotu dotarcie korytarzem z jednej strefy do drugiej, może wywołać u niego duży stres. Dlatego wszelkie remonty, przemeblowania i zmiany w mieszkaniu warto planować w taki sposób, by nie zakłócić możliwości przemieszczania się pupila.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stref, które raz wyznaczone, powinny być stałe. Zmiany w obrębie stref lub zmiana ich lokalizacji mogą wywołać u kota dezorientację.
Więcej informacji na temat kocich akcesoriów, które powinny znaleźć się w poszczególnych strefach kota, można znaleźć na stronie https://SklepZoologic.pl