Pies odmawia jedzenia - możliwe przyczyny

Pies odmawia jedzenia – możliwe przyczyny

poradniki

Twój pies od kilku dni zostawia pełną miskę? Obok jedzenia przechodzi raczej obojętnie i z dnia na dzień staje się coraz bardziej apatyczny? Lepiej poważnie potraktuj te sygnały.

 

Zła karma

Pies ma podobnie, jak człowiek. Zdarza się, że jeśli je daną karmę zbyt często, zwyczajnie traci na nią apetyt. Może się też zdarzyć, że jakiś zapach lub konkretny składnik pupilowi nie odpowiada. To ważny sygnał, ponieważ zwierzak rzadko odmawia jedzenia, gdy jest naprawdę głodny. Kto wie, może do tej pory faktycznie dostawał psi fast food, przez który czuł się ociężale. Warto zwrócić na to uwagę. Pamiętaj, że popularne, tanie karmy zazwyczaj posiadają wiele zmyślnych dodatków, jak karma w postaci krokiecików, czy kolorowe kuleczki. Jest to jednak zmyłka, na którą reagują wyłącznie właściciele. Psy nie rozróżniają kolorów i nie zwracają uwagi na kształt pojedynczych drobinek. Kierują się głównie zapachem a w ogóle nie zwracają na wygląd swojej karmy. Wielkość porcji powinna być raczej dostosowana przez właściciela do wielkości jego psa.

Alergie

Poza tym, że karma może być dla psa kompletnie bezwartościowa, na niektóre jej składniki pupil może reagować alergią. Trzeba zwracać uwagę na to, czy dostępna jest karma bez zbóż. To podstawa zdrowej diety psa. Wiele zbóż szkodzi większości psich ras, także mieszańcom. Wszystko dlatego, że ich układ pokarmowy znacznie różni się od naszego. Sprawdź opakowanie Twojej karmy – może faktycznie jest tam obecny owies, czy żyto.

Inne problemy

Może się zdarzyć, że brak apetytu nie będzie problemem samym w sobie a jedynie skutkiem ubocznym innej choroby. Jeśli piesek zmaga się z jakimiś dolegliwościami, może stracić apetyt. Po kilku dniach takiej psiej apatii, koniecznie zgłoś się z pupilem do weterynarza. Może się okazać, że wcześniej pupil coś zjadł (np. skarpetkę…), coś mu zalega w żołądku albo ma inne problemy, takie jak wrzody, czy guzki w układzie pokarmowym. Wówczas, poza specjalistycznym leczeniem, zaleca się stosowanie karmy adekwatnej do dolegliwości psa. Są karmy dedykowane zwierzakom z problemami żołądkowymi, nadwrażliwością jelit, czy skutkami innych schorzeń. Weterynarz z pewnością doradzi Ci, jak karmić psa, by pomóc mu w rekonwalescencji.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z: sklepzkarmami.pl/

 

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments