Pożyczka a kredyt

poradniki

Pożyczka to umowa, która jest zawierana między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Przebiega ona w ten sposób, że pożyczkodawca (czyli jakiś bank) przekazuje określoną kwote pieniężną pożyczkobiorcy, a ten zobowiązany jest do tego, aby zwrócić je w określonym czasie.

Pożyczka może być udzielana zarówno przez osoby fizyczne ale także przez instytucje.

W przeciwieństwie do kredytu, prócz pieniędzy możemy pożyczać również przedmioty. W tym przypadku pożyczkobiorca zobowiązany jest zwrócić ten sam przedmiot w stanie niezmienionym (niuszkodzonym). Pożyczka zawierana jest na czas określony lub nieokreślony.

Przy udzielaniu pożyczki nie musi być jasno określony cel, na jaki mają być przeznaczone środki pieniężne. Również nie muszą być ustalone sposoby naliczania i pobierania odsetek.

 

Podczas zawierania pożyczki warto podpisać odpowiedni dokument.

Będzie on doskonałym dowodem w ewentualnej wizycie w sądzie. W przeciwieństwie do kredytu, który bez względu na wszystko zawsze jest odpłatny, pożyczka może być odpłatna lub nie odpłatna.

W związku z tym powyższym opisem nazywanie pożyczki kredytem, a kredytu pożyczką jest nieprawidłowe.

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
Urszula
5 lat temu

Bardzo przydatna informacja. W sumie nigdy się nie zastanawiałam nad różnicą między pożyczką a kredytem. Faktycznie, kredyt z reguły jest przyznawany na określony cel.