Produkty bankowe służące do oszczędzania – TOP 4

poradniki

Konto oszczędnościowe, fundusz inwestycyjny, lokata czy fundusz z lokatą? To częsty dylemat osób, które chcą jak najlepiej ulokować swoje oszczędności. Który z najpopularniejszych sposobów na lokowanie nadwyżek finansowych wybrać?

 

Wielu z nas wybiera lokatę albo konto oszczędnościowe, ale coraz większą popularnością cieszą się także fundusze inwestycyjne oraz fundusze z lokatą. Dzieje się tak również z powodu niskich stóp procentowych, które obniżają oprocentowanie np. lokat. Wahasz się i nie wiesz, jaką decyzję podjąć? Spróbujemy Ci pomóc – oto krótkie opisy 4 najchętniej wybieranych rozwiązań.

Konto oszczędnościowe

Jednym z najczęściej wybieranych produktów bankowych jest rachunek oszczędnościowy, czyli połączenie lokaty terminowej i rachunku osobistego. Dzięki niemu możesz elastycznie zarządzać własnymi pieniędzmi, a dodatkowo zarabiać na odsetkach. Nic dziwnego, że znajduje się w czołówce, gdyż jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Pozwala na dostęp do konta bez ryzyka utraty odsetek, co dla wielu klientów stanowi jedną z najważniejszych zalet. Możemy więc wypłacić lub wpłacić środki.

Lokaty bankowe

Co prawda lokaty są znacznie mniej popularne niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal mają swoich zwolenników. Mniejsze zainteresowanie to wynik gorszego oprocentowania, które po prostu zniechęca potencjalnych klientów. Co więcej, minusem lokaty jest zamrożenie środków na czas jej trwania, co oznacza brak dostępu do naszych środków. Plusem zaś jest też to, że nie trzeba aktywnie zarządzać pieniędzmi – jak w przypadku funduszy.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze są natomiast dużo bardziej elastyczne niż lokaty. Ich zaletą jest ponadto możliwość odroczenia podatku Belki. Inwestowaniem zajmują się profesjonaliści – analitycy bankowi będą jak najlepiej zarządzać Twoimi pieniędzy. Jednak także po Twojej stronie leży obowiązek aktywnego zarządzania środkami. To lepszy sposób na inwestowanie – na lokacie czy koncie na pewno zarobimy mniej. Sprawdź także, czy bank nie pobiera tzw. opłaty manipulacyjnej oraz opłaty za zarządzanie.

Fundusze inwestycyjne z lokatą

Fundusz z lokatą to interesujący miks – otóż produkt ten łączy zalety zarówno funduszu, jak i lokaty. Część kapitału pracuje mianowicie na rachunku oszczędnościowym, a część bank inwestuje w naszym imieniu w wybrane fundusze. Zaletą jest m.in. atrakcyjne oprocentowanie, ale wiąże się z nim ryzyko. Fundusze polecamy więc przede wszystkim tym, którzy już mają doświadczenie w inwestowaniu i orientują się na rynku finansowym.

Produktów ułatwiających oszczędzanie jest wiele – każdy może wybrać to, co najlepiej odpowiada jego potrzebom oraz możliwościom. Wcześniej jednak warto porównać różne oferty, aby nie wybrać niekorzystnej, naszpikowanej pułapkami.

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments