Nowe złoża gazu odkryte zostały przez PGNiG. Innowacyjne metody poszukiwawcze okazały się bardzo skuteczne
Zaskakującego odkrycia dokonano w województwie podkarpackim. Jak informuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na terenie koncesji Lubliniec – Cieszanów znaleziono nowe złoża gazu. Eksperci twierdzą na podstawie wstępnych analiz, że zdolności wydobywcze w tamtym miejscu mogą wynieść nawet 20 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
W komunikacie wydanym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. nowe złoża gazu ziemnego znajdują się na głębokości 700 metrów, a ich odnalezienie to wynik szerokość zakrojonych prac poszukiwawczo – rozpoznawczych, prowadzonych w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim. Aktualnie przeprowadzane są próby złożowe, jednakże z wykonanych pomiarów geofizycznych można wywnioskować, że znajduje się tam kilka horyzontów gazonośnych.
Nie jest to pierwsze takie odkrycie na Podkarpaciu. Jak informuje prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – Piotr Woźniak – znalezisko te jest wynikiem stosowania nowych metod poszukiwania, polegających na wywiercaniu otworów w miejscach potencjalnie zasobowych. Taka strategia ma prowadzić do „zagospodarowania wszystkich płytko zalegających horyzontów gazowych”.
Oprócz nowego złoża, na terenie tej koncesji, znajdują się jeszcze dwa inne, już odnalezione. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest jedynym podmiotem uprawnionym do prowadzenia działań poszukiwawczo – rozpoznawczych na tamtym terenie. Ponadto spółka prowadzi szczegółowe analizy złoża ” Przemyśl”, które – według zatrudnionych przez nich ekspertów – szacuje się o nawet 25% większe, niż początkowo zakładano. Według obliczeń Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest to 20 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego do wydobycia dodatkowo.
Innowacyjna metoda, jaką stosuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na etapie prac poszukiwawczo – rozpoznawczych, to metoda sejsmiczna 3D, która w sposób niezwykle dokładny określa budowę geologiczną badanego obszaru. Aktualnie teren objęty tymi pracami to 1,5 kilometrów kwadratowych. Utworzone przez spółkę zdjęcie sejsmiczne po zakończeniu prac będzie największym tego typu w Europie.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od wielu lat zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce. Oprócz tego zadaniami spółki jest import gazu ziemnego do Polski, dystrybucja paliw gazowych, magazynowanie gazu w podziemnych magazynach gazu. Świadczą oni także usługi geologiczne, geofizyczne i poszukiwawcze w Polsce i za granicą oraz zajmują się zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, oraz za granicą. Na warszawskiej giełdzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo istnieje od 2005 roku.
To wspaniała informacja, ale niestety ceny gazu się nie zmniejszają. Gdyby wydobycie tego surowca rosło wraz wzrostem naszych pensji, wszystko byłoby w porządku. Tak jednak nie jest.