Do Europy zbliżają się wielkie mrozy

Wiadomości

W najbliższych dniach nastąpi zmiana pogody w Europie. Temperatury spadną poniżej 0. Dlaczego?

Większość z nas z pewnością myślała, że zima powoli już dobiega końca i niebawem zacznie się wiosna. Niestety, w najbliższych dniach przyjdzie nagłe ochłodzenie. Jak to możliwe? Otóż wszystkiemu winne jest zjawisko SSW. Nazywamy tak nagłe ogrzanie stratosfery, które powoduje, że polarny wir przebywa naprawdę duże odległości i jego zasięg jest zdecydowanie większy. Właśnie coś takiego czeka Europę. Nadchodzą wielkie mrozy.

Już pod koniec stycznia wielu meteorologów mówiło, iż takie zjawisko może wkrótce wystąpić. Zauważano pierwsze jego symptomy. Aktualnie satelity zaobserwowały duży skok temperatury powietrza atmosferycznego w okolicach bieguna północnego i w bardzo krótkim czasie jest w stanie to wywołać ogromne zmiany w pogodzie. Stratosfera bowiem znacznie wpływa na troposferę.

Polarne powietrze dotarło nad Europę już 21 lutego, a następne dni przyniosą jeszcze większe ochłodzenie. Termometry będą wskazywać ujemne temperatury, zarówno w dzień, jak i w nocy. Taka pogoda utrzyma się nawet do marca. Synoptycy przewidują, że możliwe jest zablokowanie cyrkulacji, a mrozy wyniosą nawet minus dwadzieścia stopni. Towarzyszyły temu będą obfite opady śniegu, zwłaszcza w północnej części Europy.

Jaki będzie zasięg tych nagłych mrozów? Szacuje się, że objęta nimi zostanie nawet cały kontynent europejski, także takie kraje jak np. Hiszpania, która słynie ze słonecznego i ciepłego klimatu, ale kilkukrotnie doświadczyła już zimy w ubiegłych miesiącach. Co ciekawe, wir polarny może objął również północną Afrykę, bowiem i ona przeszła już kilka śnieżyc w niedalekiej przeszłości. Dla wielu osób jest to całkowite zaskoczenie.

Wydaje się być już nieuniknionym to, iż przepływ powietrza w północnej części Europy się zmieni. Możliwe, że surowe wiatry wschodnie zastąpią te zachodnie, które są o wiele łagodniejsze. Najgorzej będzie, gdy dwa pogodowe systemy się skumulują. Połączenie wiru polarnego i syberyjskiego niżu może doprowadzić to naprawdę siarczystych mrozów, między innymi w Wielkiej Brytanii. Dla wielu krajów będzie to wydarzenie dotychczas prawie niespotykane.

Jakiej temperatury musimy się spodziewać w Polsce? Z pewnością niższej niż -10. Szczególnie ujemne temperatury pojawią się w sobotę i będą utrzymywały się nawet przez tydzień. Warto mieć tego świadomość i być przygotowanym na ten atak zimy.

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irek
Irek
5 lat temu

Połączenie wiru polarnego i syberyjskiego niżu doprowadziło to naprawdę siarczystych mrozów. My w Polsce jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Ale co mają powiedzieć ludzie np w w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii?