System Patriot coraz bliżej Polski. Czy spełni się marzenie Macierewicza?

Wiadomości

MON sfinalizuje rozmowy z USA dotyczące systemu Patriot jeszcze w I kwartale 2018 roku? Ile będziemy musieli za to zapłacić?

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w radiowym wywiadzie poinformował, że Polska sfinalizuje sprawę systemu Patriot jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku. Będzie to zdecydowanie najdroższy zakup w historii wojska III Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwsze rozmowy o zakupie dla polskiej armii systemów Patriot podjęte zostały już w kwietniu 2015 roku. Mają one zasilić polskie wojsko w ramach programu Wisła. System Patriot będzie filarem polskiej obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu i przeciwrakietowej. Rozmowy na temat systemu Patriot minister Mariusz Błaszczak określił jako „bardzo zaawansowane”. Zakup systemu był przewodnim tematem jego rozmów z generałem Herbertem Raymondem McMasterem, który jest doradcą do spraw Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta USA Donalda Trumpa oraz sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

„- Wiele wskazuje na to, że w pierwszym kwartale tego roku sfinalizujemy sprawę. Ale też proszę to przyjmować jako jakąś możliwości, bo to są negocjacje biznesowe.” h zastrzegł w rozmowie z radiową Jedynką Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Swoją zgodę, na sprzedaż dla Polski uzbrojenia w tym radarów, wyrzutni i pocisków za kwotę maksymalną 10,5 miliarda dolarów, czyli około 37 miliardów złotych, wyraził w listopadzie 2017 roku amerykański Kongres. Mimo iż poprzedni szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz głośno zapowiadał, że na całą transakcje strona polska wyda maksymalnie 30 miliardów, złotych sprzęt okazał się droższy. Jak dotąd polskie Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi rozmowy o podpisaniu umowy na pierwszą fazę programu Wisła, która obejmuje około połowy docelowego sprzętu. Po sfinalizowaniu tej kwestii rozmowy o drugiej fazie dopiero się rozpoczną. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie dostawy sprzętu systemu Patriot rozpoczną się na początku przyszłej dekady, a skończą około 2030 roku ( dokładna data nie jest jeszcze znana ). Wartość całego kontraktu Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje na około 50 miliardów złotych.

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments