Ministerstwo Sprawiedliwości skomentowało informacje z izraelskich mediów jakoby ustawa o IPN była wstrzymana. Swój komentarz dołożył także minister Ziobro.
Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło odnieść się do informacji powielanych przez media jakoby nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej miałaby być „zamrożona”. W wydanym przez siebie komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że w świetle panującego prawa, jeśli projekt ustawy został pozytywnie zaopiniowany i podpisany przez polski Parlament oraz Prezydenta, ustawa wchodzi w życie zgodnie z zapowiadanym terminem.
Oświadczenie wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości było odpowiedzią przede wszystkim na nieprawdziwe informację szerzące się w izraelskich mediach. Informowały one bowiem, że dzięki skutecznym naciskom strony izraelskiej Polska podjęła decyzję o wstrzymaniu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Według izraelskich mediów do Izraela miałaby przyjechać polska delegacja, której zadaniem byłoby wynegocjowanie porozumienia w kwestii ustawy. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w odniesieniu do tych informacji określiła domniemane spotkanie polskich i izraelskich ekspertów jako „wysoce prawdopodobne”, jednakże podkreśliła przy tym, że dokładna data nie była jeszcze ustalana.
Informacje powielane przez izraelskie media skomentował także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W wydanym przez siebie oświadczeniu podkreślił on, że nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ma przede wszystkim działać na korzyść państwa i narodu polskiego jako swego rodzaju tarcza przed niepoprawnymi oskarżeniami o udział w zbrodniach niemieckich. Według ministra Zbigniewa Ziobry ustawa nie może służyć ” zacieraniu odpowiedzialności pojedynczych osób lub grup”. Przypomniał także, że wyłączeni spod odpowiedzialności karnej (wynikającej z ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej) będą naukowcy, dziennikarze oraz świadkowie historii.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma być pomocą w kwestii stosowania zapisanych w ustawie praw, między innymi dla prokuratorów. Zapewnił również, że Trybunał Konstytucyjny zdąży wydać werdykt, zanim prokuratura postawi komukolwiek zarzuty.