Uwaga! Prognoza na najbliższe pięć dni to ekstremalne mrozy i zagrożenie smogowe.

Wiadomości

Sytuacja pogodowa w najbliższych dniach wskazuje na gwałtowny, ale chwilowy powrót zimy. Dodatkowo, w wyniku braku wiatru, emisji zanieczyszczeń i suchego powietrza, możemy spodziewać się powstania szkodliwego dla zdrowia smogu.

Pomimo, że czołowi polscy synoptycy zapowiadali już nadejście wiosny, szybko musieli się wycofać z ze swoich prognoz. Od środy, zdjęcia satelitarne, oraz komputery obliczające modele pogodowe, wskazują zbliżającą się do nas falę ekstremalnych mrozów. Z każdym następnym dniem ma być coraz mroźniej. Już dzisiaj w całej Polsce wchodzi -10 stopni Celsjusza, a jak przewiduje synoptyk temperatura ma spaść do prawie -20 stopni.

Dodatkowo, w lokalizacjach w których wystąpi silniejszy wiatr, temperatura odczuwalna znacząco przekroczy jeszcze ten poziom. Nie jest to jednak tylko straszenie powrotem zimy, ale informacje opracowane przez największe autorytety z tej dziedziny, czyli Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej i współpracujący z nim Uniwersytet Warszawski, oraz ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania). Prognozy numeryczne obliczone przez komputer ICM, wskazują na możliwość wystąpienia mrozów o wiele silniejszych, niż w lutym – poprzedniego roku.

Eksperci meteo z Norwegi, również biją na alarm związany z nadchodzącymi wirami arktycznymi, które mają rozciągać się nie tylko w części północnej Europy, ale dotrzeć do Wysp Brytyjskich, Uralu oraz Grenlandii. Dobrą wiadomością, ale tylko dla kierowców i służb miejskich, jest powstanie silnych układów wyżowych i wysokiego ciśnienia co sprawi, że nie będzie kłopotów ze śniegiem i ciężkimi warunkami jezdnymi. Martwić mogą się jednak rolnicy i sadownicy.

Pojawiające się już pąki na drzewach, oraz truskawki – mogą wymarznąć. Innym powodem do zmartwień, może być również brak wiatru, co w połączeniu z silnymi mrozami, przyczyni się do nagromadzenia zanieczyszczeń w powietrzu, które emitowane są z palenisk i samochodów. Smog może pojawić się w południowej części kraju, oraz w Warszawie i okolicach.

W Warszawie nagromadzone zanieczyszczenia powstają głównie w wyniku ruchu samochodowego, natomiast w mniejszych miastach powodem jest palenie w piecach. Zjawisko powstawania smogu można zaobserwować, szczególnie podczas wyżu i słonecznej pogody, wówczas nad linią horyzontu tworzy się mgła o brązowym zabarwieniu. Jest to wynik załamania się promieni słonecznych na cząsteczkach zanieczyszczeń – znajdujących się w powietrzu.

 

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments