Zmiany w służbie zdrowia

Podatki Wiadomości

W naszej polskiej służbie zdrowia zapowiadają się wielkie zmiany. Mają wejść elektroniczne e-recepty, e-zlecenia oraz każdy pacjent będzie posiadał swoje internetowe konto pacjenta. Jak to się sprawdzi w praktyce ?

Pierwsze próby związane z tą rewolucją elektroniczną maja się rozpocząć jesienią. Jak pacjenci odnajdą się w tym nowoczesnym systemie, okaże się dopiero po przetestowaniu systemu. O tych zmianach mogliśmy posłuchać w Radiowej Jedynce, gdzie mogliśmy usłyszeć wypowiedzi wiceministra zdrowia, oraz prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Według nich w przyszłym roku elektroniczny system ma działać w przyszłym roku, jeśli wszystko dobrze pójdzie. Tłumaczą, że będzie to wyglądało. Podobnie jak prawie każdy z nas posiada konto bankowe – na wyciągach bankowych są zapisane wszystkie realizowane płatności, itd. Podobnie będzie w tym przypadku, gdzie każda dolegliwość będzie zapisana w systemie, każda porada czy wizyta.

Można to nazwać, iż każdy będzie miał swoją ścieżkę po ochronie zdrowia, która będzie zapisana na koncie pacjenta. Będzie to duże ułatwienie i dla pacjenta a przede wszystkim lekarza. Gdy pacjent uda się do innego lekarza, ten będzie wszystko wdziała w systemie, dzięki czemu diagnoza postawiona przez lekarza będzie trafniejsza. Jak twierdzi wiceminister zdrowia – „Będzie to rewolucja elektroniczna”. Każdy pacjent będzie posiadał swoją Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą podczas wizyty u lekarza trzeba będzie ją okazać. Również w aptekach dzięki niej będą realizowane recepty. Będzie dużo prościej i szybciej.

Nie trzeba będzie już nosić ze sobą papierowych recept, czy też tak jak wcześniej było, ubezpieczenie zdrowotne. Teraz wszystko będzie na na jednej karcie. Wszystkie apteki w Polsce są zinformatyzowane. Jak zakładają specjaliści, również może być tak, że apteka e-mailem dostanie wiadomość o przepisanych lekach dla danego pacjenta, a pacjent gdy już przyjdzie odebrać leki, będą one gotowe. Jak tłumaczy wiceminister – 'Musimy wszystko dopracować, aby system pracował bezbłędnie oraz aby wszyscy byli zadowoleni”.

Mają być również wystawiane elektroniczne zwolnienia lekarskie, które ma na celu również ułatwienie pracy przychodni oraz być może będzie skrócony czas czekania na wizytę do specjalisty. Według lekarzy, system ten z pewnością dużo ułatwi pracę lekarską, z czym się wiąże możliwość poświęcenia więcej czasu pacjentowi. Praca lekarska dzięki temu systemowi z pewnością będzie sprawniej wykonywana, lecz czy to sprawi, że skróci to czas kolejki do specjalisty?

Twierdzą, że jest to zbyt optymistyczna myśl. Istnieją również plany, iż będzie możliwa zdalna konsultacja z lekarzem, czyli telemedycyna. Lecz jest to odległy temat, gdyż prawdopodobnie w 2020 roku będzie to możliwe. Media będą informować wszystkich na bieżąco. Dla tego pomysłu, aby wszedł on w życie, trzeba będzie wprowadzić do systemów całą dokumentację, czyli konto pacjenta, e-receptę. To wszystko jest po to aby lekarz, przy konsultacji telemedycznej, widział wszystkie wyniki badań pacjenta i mógł dobrze pomóc pacjentowi.

 

0 0 votes
Jak oceniasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments